Select Page

M. Fethullah Gülen Hocaefendi’nin Bir Duası

دُعَاءٌ لِمُحَمَّد فَـتْحُ الله گُولَنْ خُوجَا أَفَـنْدِي1

يَا مَنْ إِذَا دُعِيَ أَجَابَ، يَا غَفُورُ يَا تَوَّابُ، نَسْأَلُكَ أَنْ تُمِدَّنَا بِحَوْلِكَ وَقُوَّتِكَ فِي جَمِيعِ قُوَانَا وَجَوَارِحِنَا الظَّاهِرَةِ وَالْبَاطِنَةِ بِقُدْرَةٍ مِنْ عِنْدِكَ، كَيْ نَقْدِرَ بِـهَا عَلَى مَا كَلَّفْتَـنَا بِه۪، وَعَلَى مَا وَرَاءِ ذٰلِكَ فِي مِحْوَرِ حَيَاةِ الْقَلْبِ وَالرُّوحِ، وَإِنْ كُـنَّا خَاطِئِينَ مُذْنِـبِينَ مُسِيـئِينَ ❁ اَللّٰهُمَّ فَعَافِنَا فِي الدُّنْـيَا مِنَ الْبَلَاءِ وَالْوَبَاءِ وَمَكْرِ الْأَعْدَاءِ وَتَـجَاوُزِ شَيَاطِينِ الْإِنْسِ وَالْـجِنِّ، وَأَجِرْنَا فِي الْأٰخِرَةِ مِنَ النَّارِ، وَمِنَ السَّلَاسِلِ وَالْأَغْلَالِ ❁ اَللّٰهُمَّ لَا تُـقَـنِّطْـنَا مِنْ رَحْمَتِكَ، وَلَا تُـبَعِّدْنَا مِنْ كَنَفِكَ، وَكُنْ لَنَا أَنِيسًا ❁ يَا قَدِيمَ الْإِحْسَانِ، يَا عَظِيمَ الْبُرْهَانِ، يَا وَلِـيَّ الْغُفْرَانِ، اِفْعَلْ بِنَا مَا يَلِيقُ بِكَمَالِكَ، وَاعْصِمْنَا مِنْ كُلِّ بَلِـيَّـةٍ وَأٰفَةٍ وَفِـتْـنَةٍ وَمِحْنَةٍ، وَارْحَمْنَا وَلَا تُعَذِّبْنَا، وَانْصُرْنَا وَلَا تَخْذُلْنَا، وَاسْتُرْ عُيُوبَـنَا وَلَا تَفْضَحْـنَا فِي الدُّنْـيَا وَالْأٰخِرَةِ، يَا رَحِيمُ، يَا رَحْمٰنُ، يَا حَنَّانُ، يَا مَنَّانُ، يَا ذَا الْجَلَالِ وَالْإِكْرَامِ ❁

Ey dualara icabet eden Mücîb! Ey mağfiretiyle dilediği günahları yarlığayan Gafûr! Ey gönüllere tevbe duygusu atan ve o tevbeleri kabul buyuran Tevvâb! Senden bizleri, katından bir güçle, havl ve kuvvet hazinelerinden, zâhir-bâtın havassımıza, iç-dış bütün kuvvelerimize güç katmanı diliyoruz. Ta ki , bize bahşedeceğin güçle, bizleri mükellef tuttuğun mesuliyetlerin altından kalkabilelim; onun da ötesinde, bütün hata, günah ve mesâvimize rağmen, kalb ve ruhun derece-i hayatına çıkmaya, çıkıp o mihverde yol almaya muvaffak olabilelim.

Allahım! Dünyada bizlere afiyet ihsan eyle; bizi her türlü beladan, veba gibi hastalıklardan, düşmanların komplolarından ve insî-cinnî şeytanların taşkınlıklarından muhafaza buyur. Âhirette de zincire vurulmaktan, kelepçelerle prangalanmaktan ve alevli Cehennem ateşine atılmaktan halâs eyle.

Allahım! Rahmetinden ümidimizi kesmemize fırsat verme. Sıyanetinden bizleri mahrum etme! Ve ey kimsesizler kimsesi, üns esintilerinle dâima bizlerle ol.

Ey ihsanı için kapısı çalınmadan evvel lütuflarını yağdıran! Ey varlığı ayanlardan ayan! Ey kapısına gelen mücrimleri her defasında aff u mağfiretiyle karşılayan! Bizlere, Senin kemâline yakışır şekilde muamele buyur. Bizleri her türlü bela, afet, fitne ve imtihandan muhafaza eyle. Bizlere merhametinle tecelli eyle ve bizleri azaba dûçâr bırakma! Bizlere, katından yardım gönder. Bizleri yardım göndermemek suretiyle perişan etme. Ayıp ve kusurlarımıza, başkalarının muttali olmasına fırsat verme. Başkalarını günahlarımıza muttali kılmak suretiyle bizleri hem dünyada hem de âhirette rezil ve perişan durumlara düşürme. Ey Rahmeti bol Rahîm! Ey engin rahmet sahibi Rahmân! Ey şefkati bol Hannân! Ey mahlûkatını aşkın nimetleriyle perverde eden Mennân! Ey celâl ve ikram sahibi Zü’l-celâli ve’l-İkram!2

1 بير قيرق دلكجه، 748 القلوب الضارعة، 151

2 Yakaran Gönüller, 1019-1020; Bir Kırık Dilekçe, sh. 151